Szukaj spichlerza

XVI Niedziela Zwykła, A; Mdr 12,13.16-19; Ps 86,5-6.9-10.15-16a; Rz 8,26-27; Mt 13,24-43; Mława, 20 lipca 2008

Dzisiejszy fragment Ewangelii zawiera trzy przypowieści: o chwaście, o zaczynie, o ziarnku gorczycy i jezusowe wytłumaczenie tej pierwszej.

Spójrzmy zatem uważniej na przypowieść o chwaście. Jak w każdej przypowieści mamy warstwę prostej historii czy odniesienie do realiów zwykłego życia i warstwę znaczeniową – to o czym „tak naprawdę” to wszystko jest.

Ta warstwa znaczeniowa jest często ukryta – słuchacz sam ma ją pojąć i zrozumieć. W naszym jednak wypadku jest ona jasno i klarownie wyłożona przez Jezusa.

W jednym zdaniu przypomnijmy tę przypowieść. Człowiek zasiał pszenicę, jego nieprzyjaciel dołożył ziarno chwastu. Wyrosło jedno i drugie. Słudzy proponowali interwencje – wyrwijmy chwast. Gospodarz ich powstrzymuje: Poczekajcie do żniwa, wtedy zrobimy porządek – pszenica do spichlerza, chwast na spalenie.

Jakie życiowe prawdy powinniśmy z tej historii wyciągnąć?

Pierwsza nauka: Przestańmy się dziwić, że na świecie żyją ludzie dobrzy i źli. Tak to już jest. Nie oskarżajmy jednak o to zło Pana Boga. Bóg sieje zawsze dobro. Przypowieść mówi, że chwast zasiał nieprzyjaciel a Jezus wyjaśnia potem, że miał tu na myśli diabła. Przy okazji – jeśli myślisz, że diabła nie ma – to jesteś w wielkim błędzie. On jest a jego zadanie to: „kraść, zabijać i niszczyć”. (J 10,10b)

Druga prawda: Czasami nie jest łatwo odróżnić dobro od zła. Wielu komentatorów przywołuje fakt, że ów chwast, w początkowej fazie rozwoju, jest bardzo podobny do pszenicy – łatwo się pomylić. Dopiero owoc – pokazuje prawdę. Na owoc jednak zawsze trzeba cierpliwie poczekać.

Inna cząstka tej prawdy to kompetencje do selekcji. Jezus nie daje tych kompetencji sługom z przypowieści, daje komuś innemu – żeńcom, którzy są obrazem aniołów przychodzących z Jezusem na sąd.

Mamy prawo tu na ziemi mieć swoje opinie i mamy prawo do obrony, ale nie wchodźmy w Boże kompetencje – nie bawmy się w sędziów na sądzie ostatecznym. Zapewne wiemy, że Kain zabił Abla, ale czy pamiętamy, że Biblia zaraz potem mówi: „Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie!” (Rdz 4,15b) Sąd, pomsta i odpłata to rzeczy zarezerwowane dla Boga.

I czas tu już na trzecią prawdę: „sąd, pomsta i odpłata” to rzeczy, które przyjdą – one nikogo nie miną. Spokojnie, cierpliwie – wszyscy się doczekamy. Przyjdzie czas żniw i selekcji. Część żniwa do spichlerza, ale część na spalenie.

Trzy prawdy – zło i dobro rośnie obok siebie, poznajemy jedno i drugie po owocach, na które trzeba czekać, sąd i zapłata należy do Boga.

Koniecznie jednak dodać trzeba czwartą prawdę. Może nawet nie tyle prawdę, co wniosek. Bardzo konkretny dla każdego z nas. Przed każdym z nas stają dwie opcje – podwójny wybór. Każdy z nas może być albo pszenicą albo chwastem. Konsekwentnie każdy z nas trafi albo do spichlerza, albo w ogień zagłady.

Nie ma trzeciego miejsca – albo na lewo, albo na prawo. Śmierć albo życie. Dlatego zastanawianie się nad jakością swojego życia jest tak ważne – życiowo ważne.

W przyrodzie nigdy pszenica nie zamieni się w chwast ani chwast nie zamieni się w pszenicę. W życiu duchowym jest to jednak możliwe – sprawiedliwy wejść może na drogę grzesznika a grzesznik może przeżyć swoje nawrócenie. Biblia mówi: „Jeżeli […] ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe.” (2Kor 5,17) Dzięki łasce Jezusa chwast może stać pszenicą i trafić może potem do spichlerza. Warto skorzystać z tej możliwości.

Zakończmy wersetem ze śpiewu „Alleluja” przed Ewangelią: „Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus, każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.” Odwróćmy go stawiając pytanie: „Chcesz żyć wiecznie? Pragniesz zbawienia?” i zasugerujmy odpowiedź: „Szukaj w swym życiu Jezusa i Jego Słowa”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: